top of page

ENGELLİ YERLEŞTİRME İŞLEMLERİ

İKAMETGAHINIZDA VEYA YAKIN / UZAK ÇEVRENİZDE BAKIM VE KORUMAYA MUHTAÇ BİR ENGELLİ VARSA NE YAPABİLİRSİNİZ?

 

İkametgahınızda, ailenizde, akrabalarınızda, yakın / uzak çevrenizde veya sosyal çevrenizdekiler başta olmak üzere şehir farketmeksizin Türkiye'nin herhangi bir yerinde; bildiğiniz veya haberdar olduğunuz bakım ve korumaya muhtaç zihinsel engelli/engelliler varsa; insani görev ve kamu vicdanı gereği, muhtaç haldeki bu bireylerin Devlet güvencesi altında kuruluşumuzdan 7/24 ÜCRETSİZ barınma, bakım, beslenme, temizlik, sağlık ve psikososyal destek hizmeti alabilmelerini sağlayabilirsiniz.

Bunun için en kısa yoldan ve vakit kaybetmeden aşağıdaki iletişim bilgilerimiz üzerinden kuruluşumuza ulaşabilir veya yine en aşağıdaki başvuru formunu doldurarak kuruluşumuzu durumdan haberdar edebilirsiniz. Bu durumda kuruluşumuz yetkilileri aracılığıyla gerekli işlemler hızlı ve doğru şekilde yapılacak veya yaptırılacaktır.

BAKIM VE KORUMAYA MUHTAÇ ENGELLİ BİREYLERİN DEVLET GÜVENCESİNDE ÜCRETSİZ HİZMETLERDEN YARARLANABİLMESİ İÇİN İZLENECEK YOL NEDİR?

Bakım ve korumaya muhtaç zihinsel engelli/engelliler için 7/24 ÜCRETSİZ barınma, bakım, beslenme, temizlik, sağlık ve psikososyal destek hizmeti almak üzere kuruluşumuza başvuru yapacak müracaatçıların (engelli yakını, vasi veya engelliyle ilgilenen diğer kişilerin) en doğru ve hızlı şekilde sonuç alabilmeleri için herşeyden önce irtibat bilgilerimiz üzerinden yetkililerimize ulaşarak onlardan bilgi ve yardım almaları önem ve özellikle tavsiye edilmektedir. 

 

Henüz tanısı olmayan, raporu bulunmayan veya rapor alınmamış, rapor süresi geçmiş engelli bireylerin söz konusu ücretsiz hizmetlerimizden yararlanabilmesi için kuruluşumuz yetkilileri ile irtibata geçilmesi halinde, engelli yakınlarına/vasilerine veya engelliyle ilgilenen diğer kişilere yetkililerimiz tarafından süreç hakkında gerekli bilgilendirme, yardım ve yönlendirmeler sağlanacaktır. 

Raporu bulunan engelli bireyler için kuruluşumuza yapılacak başvuruda ise, müracaatçılarımızın aşağıdaki adımları göz önünde bulundururarak hareket etmeleri gerekmektedir. Ancak kuruluşumuz yetkilileri ile irtibata geçilmesi halinde, engelli yakınlarına/vasilerine süreç hakkında gerekli bilgilendirmeler ve yönlendirmeler en doğru ve en hızlı şekilde yapılacaktır.

 

1. Adım: Vasilik

 

Engelli sağlık kurul raporunda zihinsel tanımlama var ise engellinin ikametinde bulunan Sulh Hukuk Mahkemesine hukuki ehliyeti olan bir T.C vatandaşı (mümkünse yakını) vasi ataması için dava açarak dava açtığını tanımlayan Tevzi Formu almalı. (Engellinin fiziksel bir rahatsızlığı var ise vasi atamasına ihtiyaç duyulmamakta olup engelli birey başvurusunu kendisi yapacaktır.)

2. Adım: Müracaat:

İkameti AYDIN il sınırlarında olan engelli için vasi veya vasi adayı/kendisi, ilçe Sosyal Hizmet Merkezi'ne veya Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’ne dilekçe ile müracaat edecektir. İkametin AYDIN ili dışında bir ilde olması durumunda ise müracaatın en yakın Sosyal Hizmet Merkezi'ne veya o ilin Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’ne yapılması gerekmektedir.

Müracaat için gerekli evraklar

  • Sağlık kurul raporu (aslı)

  • Vasilik kararı aslı ya da tevzi formu aslı

  • Engellinin nüfus cüzdan fotokopisi

  • İkamet gösterir nüfus kayıt örneği

 

Dilekçede, bakıma muhtaç engelli birey için yerleştirilmesi talep edilen bakım merkezinin adı (Özel Şahin Yuvası Engelli Bakım Merkezi) ve adresi (Camiatik Mah. Kartal Sok. No:7 Kuşadası/AYDIN) açıkça belirtilmeli, ayrıca engelli bireyin veya vasinin/yakının (varsa) adı soyadı, adresi ve telefon numaraları yazılmalıdır.

 

Süreçle İlgili En Kestirme ve En Doğru Yol...

İkametgahınızda, ailenizde, akrabalarınızda, yakın / uzak çevrenizde veya sosyal çevrenizdekiler başta olmak üzere şehir farketmeksizin Türkiye'nin herhangi bir yerinde; bildiğiniz veya haberdar olduğunuz bakım ve korumaya muhtaç zihinsel engelli/engelliler varsa; insani görev ve kamu vicdanı gereği bu bireylerin Devlet güvencesi altında kuruluşumuzdan 7/24 ÜCRETSİZ barınma, bakım, beslenme, temizlik, sağlık ve psikososyal destek hizmeti alabilmelerini sağlayabilirsiniz.

Bunun için yapılması gereken en kestirme ve en doğru yol;

Vakit kaybetmeden iletişim bilgilerimiz üzerinden kuruluşumuza ulaşarak veya sayfa sonundaki başvuru formunu doldurarak kuruluşumuzu durumdan haberdar etmektir. 

 

Bu durumda, süreç hakkında gerekli işlemleri yapmak veya yaptırmak üzere kuruluşumuz uzmanları sizlere en hızlı ve en doğru şekilde yardımcı olacaktır.

 

Başvuru Formu

Başvurunuz için teşekkürler. Size kısa sürede döneceğiz.

bottom of page